Радимо прочитати

«Не розум від книг, а книги від розуму створились»

Г. Сковорода

«Дивною і ненатуральноюздається людина, яка існує без книги»

Т. Шевченко

«Без книг, як без повітря, людина жити не може»

С. Корольов

«Є тільки один спосіб стати культурною людиною – читання»

А. Моруа

Шкільна бібліотека пропонує:

Сучасні українські письменники

Відомі українські письменники, перекладачі та журналісти Тетяна і Сергій Дзюби (пані Тетяна – також науковець, літературознавець, доктор наук із соціальних комунікацій, професор і академік) нагороджені почесною міжнародною медаллю Франца Кафки (Німеччина – Австрія – Чехія) – за визначну творчу діяльність.

/Files/images/Дзюби.jpg

Відзначено їхню книжку «Дощ із твоїми очима», яка успішно вийшла в Чехії – чеською та українською мовами (перекладачі – знаний чеський поет Мілан Грабал та доктор мистецтвознавства, україніст Петр Каліна). За цією поетичною збіркою поставлено дві вистави чеською мовою в театрі «Агадір» (Брно): «Закохайся в мене у суботу» (за творами Сергія) та «Крила Сімаргла» (за віршами Тетяни). Проект здійснено за фінансової підтримки Міністерства культури Чехії. Тетяна і Сергій Дзюби презентували книжку в Празі та Брно й виступали на прем’єрах своїх вистав у чеському театрі.
Крім цього, відзначено і збірки віршів Тетяни та Сергія Дзюби «Яблука з небесного саду» (Швеція та Туркменістан), «Береги» (Румунія), «Колись ви вигадаєте нас» (В’єтнам) та «Голоси двох поетів» (Іспанія і Болівія).
Довідка.
Франц Кафка (1883-1924) – один із найвизначніших німецькомовних письменників світу. Він народився в Празі, а завершив свій земний шлях у Відні. Автор романів «Америка», «Процес» і «Замок», збірників малої прози «Споглядання», «Сільський доктор», «Покарання» та «Голодар».
Вони також отримали:
Міжнародна літературна премія Global Prestigious Award (Індія за п’ятитомник «Вірші 80-ма мовами світу» (видано вКанаді)
Всесвітня творча премія «Золоте перо»(м. Ліма, Перу) - за книгу віршів «Голоси двох поетів» (вийшла іспанською та українською мовами в Іспанії і Болівії) та зап’ятитомник «Вірші 80-ма мовами світу» (видано в Канаді), а також за визначні заслуги в творчій та міжнаро-дній, подвижницькій діяльності

Тетяна Дзюба

* * *

/Files/images/Тетяна Дзюба.jpg

Дощ із карими очима
Творчість Тетяни і Сергія Дзюби – явище, яке зустрічається в літературі нечасто. Обоє вони однаково талановиті поети. І мені хотілося б відшукати у їхньому письмі бодай якісь спільні риси, незважаючи на те, що у Сергія творчість переважно пройнята глибокою лірикою, а у Тетяни – здебільшого роздумами про сенс буття. Проте, не важко помітити подібність у їхньому мистецтві, між філософськими віршами Тетяни та інтимною лірикою Сергія. Він – той, хто віднайшов гармонію та ідеал, хоча б у поезії, Тетяна – в пошуку та очікуванні їх.
Ак Вельсапар (А.Д.Вельсапаров) - туркменский поэт, списатель
https://chitaka.com.ua/pisateli/sergij-dzyuba/
https://ukrland.in.ua/archives/3266
https://bilahata.net/knyha-tetiany-i-serhiia-dziuby-bere

/Files/images/Укрліт. 13.09.2023-2.jpg

MEGOGO AUDIO озвучили шкільну програму з української літератури для 5–11 класів

«Укрліт» — спільний проєкт Міністерства освіти і науки, медіасервісу MEGOGO, Мінцифри та Дія.Освіта, у межах якого озвучили понад 250 творів з української літератури для учнів 5–11 класів. Виробництвом займалася команда MEGOGO AUDIO — найбільший в Україні сервіс з аудіоконтентом, каталог якого налічує понад 1000 аудіокниг та 30000 випусків подкастів.

Серед озвучених творів —«Крила» Ліни Костенко, «Кайдашева сімʼя» Івана Нечуя-Левицького, «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського, «Я (Романтика)» Миколи Хвильового, «Місто» Валерʼяна Підмогильного та інші. Загальна тривалість усіх творів понад 108 годин— їх усі можна послухати безкоштовно у мобільному застосунку MEGOGO у розділі «Аудіо». Перелік творів сформований згідно з чинною програмою для загальноосвітніх навчальних закладів з української літератури (рівень стандарту).

Деякі великі твори, наприклад, «Енеїда» Івана Котляревського, «Майстер корабля» Юрія Яновського, «Зачарована Десна» Олександра Довженка та інші, команда опрацювала та пропонує у форматі короткого переказу твору. Пізніше планують додати повні версії та уривки творів, а також додавати нові твори, які з'являтимуться у програмі.

До проєкту долучилися професійні актори: Павло Буковський, Олександра Кравченко, Артем Каюн, Тетяна Каюн, Володимир Гурін, Людмила Чіркова, Роман Куліш, Вероніка Хникіна, та зіркові диктори: Володимир Дантес, Олександр Педан, Roxolana, Alyona Alyona, Антоніо Лукіч, Григорій Бакланов, Тімур Мірошниченко, Ната Жижченко (лідерка гурту ONUKA).

Послухати «Укрліт» можна безкоштовно у мобільному застосунку MEGOGO у розділі «Аудіо» на смартфонах чи планшетах на базі iOS та Android, а також в автомобілях з аудіосистемами Android Auto та Apple CarPlay.

Проєкт реалізується медіасервісом MEGOGO та Міністерством освіти і науки України за інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України та платформи Дія.Освіта.

За матеріалами сайту МОН України.

300 років з дня народження Г.С. Сковороди

Афоризми від Сковороди

  • Бери вершину і матимеш середину.
  • З усіх утрат втрата часу найтяжча.
  • Коли не можу нічим любій Вітчизні прислужитися, в кожному разі з усієї сили намагатимуся нікому ні в чому не шкодити.
  • Більше думай і тоді вирішуй.
  • З видимого пізнавай невидиме.
  • Не той дурний, хто не знає… але той, хто знати не хоче.
  • Хто соромиться визнати недоліки свої, той з часом безсоромно виправдовуватиме своє невігластво, яке є найбільшою вадою.
  • Хто швидко приліплюється до нової думки, той швидко від неї і відпадає.
  • Життя наше – це подорож, а дружня бесіда – це візок, що полегшує мандрівникові дорогу.
  • Чисте небо не боїться блискавки та грому.
  • Що швидко запалюється, те раптово гасне.
  • Більше думай і тоді вирішуй.

Цікаві факти із життя відомого українського філософа

  • Народився Григорій Сковорода на Полтавщині у родинні спадкових козаків.
  • Про точну дату народження світ дізнався лише через 200 років після народження філософа. Саме тоді дослідники віднайшли в одному із листів Сковороди згадку про святкування власного дня народження.
  • Григорій Сковорода мав виняткові здібності до навчання. Вже у 16 років вступив до Києво-Могилянської академії – першого вищого навчального закладу в Україні. Вивчавлатинську, грецьку, церковнослов’янську, польську, німецьку та інші мови. Грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі.
  • Проте вищої освіти так і не отримав.
  • Працюючи педагогом у Харківському колегіумі, мав власну систему оцінювання. Замість балів він писав справжні вироки: «вельми туп», «справжнє безглуздя», «досить гострий», «звєрок востроє» тощо.
  • Його називають зачинатилем жанру байки.
  • Писав твори переважно староукраїнською та латинською.
  • Надавав перевагу особистій духовній свободі. Філософські трактати присвячував переважно етиці.
  • Відстоював права людської особистості в кожній людині. Відкрито засуджував московських гнобителів.
  • А головним сенсом людського існування вважавсамопізнання.
  • Якось цариця Катерина ІІ забажала побачити вже за життя відомого українського філософа особисто.Він прибув на її запрошення до палацу. Коли зайшла цариця до приймальної зали, всі присутні вклонилися, крім Сковороди. На питання Катерини, чому він не кланяється, філософ відповів: “Не я бажав тебе бачити, а тисама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, коли я перед тобою удвоє зігнуся”.

85 років з дня народження Євгена Гуцало, видатного українського письменника, журналіста, поета і кіносценариста

Цікаві факти життя

Євген Пилипович Гуцало народився 14 січня 1937 року в невеликому селі Старий Животів, Вінницька область в родині сільських вчителів.
Його дитинство захмарила війна. Але навіть у такий непростий час батьки зберегли невелику бібліотеку і привили йому любов до читання. Перша його книга — Біблія, вона стала для нього згодом втіленням мудрості. Також часто перечитував “Кобзаря” Тараса Шевченка, був зачарований творами Миколи Гоголя, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника.
З самого дитинства мріяв стати журналістом. Але не пройшовши конкурсу до Київського університету, сильно переживає. Та все ж через рік вирішує вступає до Ніжинського педагогічного інституту імені Гоголя.
Євген Гуцало дружбив з такими українськими літературними геніями, такими як: Ліна Костенко, Микола Вінграновський, Іван Драч, Григір Тютюнник
Його літературна творчість налічує понад 200 оповідань, 20 повістей, 2 романи, 3 збірки поезій, книжки для дітей та публіцистика

Твори Євгена Пилиповича були перекладені на декілька мов – російську, білоруську, німецьку, румунську та чеську. У 1985 році став лауреатом Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка за збірку оповідань «Пролетіли коні» та повість «Саййора»

Джерело: https://dovidka.biz.ua/yevgen-gutsalo-tsikavi-fakti

У період активної фази війни на Донбасі з Квітня 2014 до березня 2015 року Збройними Силами України було проведено кілька операцій, які можно назвати видатними в плані того, що українській армії вдалося, не зважаючи ні на що, активно воювати.
Особливо яскраво це проявилася під час оборони Донецького аеропорту.

/Files/images/Я.Я.Я.Я.96.jpg

Жирохов М.
Дебальцевська операція (січень – лютий 2015 р.) )./М.Жирохов. – Чернігів:Княжий Вал. – 2021.- 96с.
(серія: Поле бою Донбас)
Бойові дії під Дебальцевим вже на протязі п’яти років привертають увагу не тільки військових теоретиків, практиків, а й звичайних громадян.
Оцінки такої масштабної військової операції в принципі не можуть бути однозначними. Ця публікація - спроба дати якийсь каркас з фактів, який дозволить читачеві зробити власні висновки.

/Files/images/Я.Я.Я.Я.94.jpg

Жирохов М.
Іловайська операція (серпень 2014 р.) )./М.Жирохов. – Чернігів:Княжий Вал. – 2021.- 84с.
(серія: Поле бою Донбас)
Одна з найкривавіших сторінок війни на схіжному Донбвсі – Іловайська операція. Минуло 6 років, однак досі немає повноцінної історичної роботи на документальній основі.
Автор сподівається, що його книга дозволить прояснити деякі моменти цієї трагедії та відповісти хоча б на частину досі актуальних питань

207 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка(1814-1861), українського поета, мислителя, художника

/Files/images/Я.Я.Я.Я.18.jpg

І ЛИНЕ НАД ЗЕМЛЕЮ ШЕВЧЕНКОВЕ мудре СЛОВО

1839

«Велике щастя буть вольним чоловіком: робиш, що хочеш, ніхто тебе не спинить.»

1848

· «Хто не журиться, не плаче, то той ніколи й не радіє».
· «Ну що б, здавалося, слова...Слова та голос — більш нічого.А серце б’ється — ожива,Як їх почує!»
· «Здається - кращого немає нічого в Бога, як Дніпро та наша славная країна…»

1854

«Мы вообще более или менее любим извинять свои даже неизвинительные проступки и маскировать их чем попало, лишь бы казалось правдоподобно.»

1858

«Коли мене неволя і горе не побороло, то сам я не звалюся.»

1859

« В мене багато дечого нема, а часом і чис­тої сорочки; а гордості та пихи я ще в моєї матері позичив, у мужички, у безталанної крепачки. !»

1860

· «Мені ж, мій Боже, на земліПодай любов, сердечний рай!І більш нічого не давай!»
· «Лучше любить і робить, аніж писать і го­ворить.»

Історична правда

Брати по духу і зброї. Про дружбу козаків і татар

Брусний С. Брати по духу і зброї. Про дружбу козаків і татар [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / Сергій Брусний. – 15.03.2011. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/03/15/31684/

Ернст Теодор Амадей Гофман

Лускунчик і мишачий король

/Files/images/Я.Я.Я.68.jpg

Ця повість-казка Ернста Теодора Амадея Гофмана, опублікована в збірці «Казки» (Берлін, 1816) і включена до книги «Серапіонові брати» (1819).
Твір був написаний під впливом спілкування автора з дітьми його товариша Юліуса Ґітцига; їхні імена— Фріц і Марі— отримали головні герої «Лускунчика». За мотивами казки був створений балет Петра Чайковського в двох актах на лібрето Маріуса Петіпи. Твір був неодноразово екранізований і став основою для мультиплікаційних фільмів.

/Files/images/Я.Я.Я.69.jpg

420 років геніальній п’єсі В. Шекспіра «ГАМЛЕТ»

/Files/images/Я.Я.Я.75.jpg

У 1601 році, вже у зрілому віці Шекспір, у якого тоді загинуло декілько близьких друівй, перебував у поганому настрої, написав трагедію «Гамлет», мабудь, найвідоміший у всьому світі твір. Сучасники розуміли, що під ім’ям Гертруди в трагедії показана англійсбка королева Єлизавета… Але чому Шекспір назвал героя таким дивним и не зовсім звичайним ім’ям— Гамлет, ніяк ні данським?
Справа у тому, що у Шекспіра був син, на ім’я Гамлет або Гамнет (у залежності від написания). Шекспір любив сина і спадкоємця , та ще до написания трагедії хлопчик помер.
Сьогодні героя п’єси вважають одним з найпопулярніших і загадковых персонажів світової літератури. Персонаж п’еси Шекспіра нетерплячий до зла, романтик, схильний до безкінечних роздумів, сумневів та колевань, зосереджений на глобальних проблемах людства. Принц задаеться питаннями, чи гідні люди щастя, у чому сенс життя, чи є можливість викоренити зло.

/Files/images/Я.Я.Я.67.jpg

Знайомство з сучасним українським письменником

/Files/images/Ю.7.jpg

Андрій КОКОТЮХА

Кокотюха Андрій Анатолійович, народився 7 листопада 1970року у місті Ніжині, в родині зварювальника і медичної сестри.
Перший художній твір написав у віці 7 років. Мріяв стати бібліотекарем. Працював збиральником меблів, різноробом та муляром на будівництві.
Але закінчив факультет журналістики Київського університету ім Т. Шевченка. Перше оповідання опубліковане у 1987року.
У 1993 році був одним із засновників Творчої асоціації «500». Працюючи у видавництві «Смолоскип» пакувальником книжок, у період з 1990 по 1999 рік організовав понад сто «гастролей» молодих українських письменників у сімнадцяти регіонах України. Був їх безпосереднім учасником.
Від 2000-го року – постійний учасник Всеукраїнського конкурсу романів, сценаріїв та п’єс «Коронація слова». Пробував себе у жанрах горору (роману жахів), кримінальної мелодрами, трилера, комедії, соціального гостросюжетного роману, класичного детективу. Улюблені жанри – трилер та детектив із елементами містики й готики.

Для дітей і підлітків:

«Рік пригод» (детективи для підлітків);

«Таємниця козацького скарбу»;

«Таємниця Зміїної голови»;

«Таємниця підводного човна»

«Гімназист і Чорна рука»

«Подвійний капкан»(збірник повістей)

«Мисливці за привидами» (збірник повістей)

«Колекція гадів» (збірник повістей)

Шкільна бібліотека має декілька книг А. Кокотюхи. Пропонуємо прочитати їх.

Корисне посилання

Знайомство з творами сучасного українського письменника Валентина Чемериса.

«Трагедія гетьмана Мазепи»

/Files/images/1 Т....jpg

У новому романі В. Чемериса описуються ті часи, коли європейці називали Україну - з подивом і пошаною - країноюгордих козаків, а гетьмана Мазепу - іхнім вождем.

Ця людина - одна із найцікавіших знакових постатей української історії

До уваги користувачів.

Валентин Лукич Чемерис – відомий український письменник, громадський діяч, журналіст. Видається з 1962 року, в тому числі й іноземними мовами.
В 1996-2000 р.р. – секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради. Багато років працював у редакції газети „Літературна Україна” заступником головного редактора й завідуючим відділом сатири „Вишняк”.
Загалом у письменника вийшли за 50 років його творчості. історичні твори, фантастика, гумор, романи-ессе. Також видав 20 веселих збірок – гуморески, пародії, веселі повісті. За романи з історії України „Фортеця на Бористені” та „Ордер на любов” автору присуджена Міжнародна премія Українського козацтва „Лицарське перо”, 2008 рік. В 2009 році присуджена літературна премія ім. Івана Мазепи за історичний роман про гетьмана Петра Дорошенка „Без права повернення”.
В.Чемерис – автор ряду творів для дітей.
Серед них – авторська збірка «Візантійський кінь», що містить 12 історичних повістей та оповідань.

/Files/images/1.Б..jpg

Долучайтеся до захоплюючого читання!

Кiлькiсть переглядiв: 0